Wstążka gimnastyczna – zachwycające wyzwanie

642 Views Comment Off

Gimnastyka artystyczna to jedna z wyjątkowych dyscyplin sportowych – łączy bowiem niebywałą kondycję ciała, siłę mięśniową i koordynację ruchową z niepowtarzalnymi doznaniami estetycznymi przywodzącymi na myśl eteryczny taniec. Trudność wyjątkowej gimnastyki kryje się między innymi w konieczności wykorzystania nie tylko własnego ciała, ale i swego rodzaju współpracy z przyrządami, która czyni pokaz bardziej efektownym dla widza, ale i skomplikowanym dla wykonawcy. Jednym z przyrządów, z którym nauczyć obchodzić się musi każdy amator wyjątkowego sportu jest wstążka gimnastyczna.

Wstążka gimnastyczna bez wątpienia uznawana jest za jeden z najtrudniejszych wykorzystywanych obecnie przyrządów. Najmłodsze, dopiero rozpoczynające przygodę ze sportem zawodniczki nie są więc zaznajamiane z wstążkami od razu, a wdraża się je w świat gimnastyki stopniowo i z użyciem nieco mniej skomplikowanych sprzętów. Nie ulega jednak wątpliwości, że wstążka gimnastyczna nie ominie dziewcząt planujących zawodową karierę sportową. Wówczas sekretem jest prawidłowy dobór przyrządu, który z pewnością ułatwi nabywanie nowych umiejętności.

Jak więc powinna prezentować się idealna wstążka gimnastyczna? Okazuje się, że wizualny aspekt wstążki nie jest w tym przypadku najważniejszy – wystarczy, jeśli przyrząd prezentuje się schludnie, nie jest zniszczony i pozostaje kolorystycznie oraz pod względem wzornictwa dopasowany do stroju zawodniczki. Wstążka gimnastyczna wyróżnia się jednak szeregiem parametrów, które muszą zostać zachowane, aby przyrząd wykorzystano podczas profesjonalnych pokazów lub zawodów.

Minimalna długość wstążki to 6 metrów (dla gimnastyczek w przedziale wiekowym: seniorki) oraz 5 metrów (dla gimnastyczek w przedziale wiekowym: juniorki). Wstążka gimnastyczna na ogół wykonana jest z wysokiej jakości satyny, co zapewnia nie tylko pożądaną połyskliwość i prezencję przyrządu, ale i pozostaje najbardziej wygodne dla samych zawodniczek. Znacznym utrudnieniem pokazów z użyciem wstążki jest fakt, że wstążka gimnastyczna musi posiadać szerokość mieszczącą się w przedziale od 4 do 6 centymetrów, a przy tym, podczas pokazu, nie może nawet na ułamek sekundy dotknąć ciała zawodniczki. Posługiwanie się wstążką gimnastyczną staje się więc nie tylko wyzwaniem sportowym, ale również prawdziwą sztuką, której opanowanie z reguły jest czasochłonne.

Czy warto zatem rozpoczynać przygodę z gimnastyką artystyczną? Czy trudy związane z uprawianiem tego rodzaju dyscypliny sportowej całkowicie przysłaniają jej zalety? Z pewnością nie! Gimnastyka artystyczna pozwala bowiem rozwijać się nie tylko ciału, ale również… psychice. Wyjątkowa forma aktywności fizycznej kształtuje oczywiście ciało – udoskonala przede wszystkim gibkość, elastyczność i wspiera siłę mięśniową oraz zdolność koordynacji ruchowej – jednak dzięki regularnym treningom zyskuje również psyche. Sportowiec, który pasjonuje się tym, co robi, rozwija samodyscyplinę i obowiązkowość. Słowem – uczy się pokonywać drogę do celu cierpliwie i wytrwale, a czy właśnie nie na tym polega życie?

About the author

Archiwa