10 najlepszych nastolatków w rankingu ATP

260 Views Comment Off

10 najlepszych nastolatków w rankingu ATP
#171 – Nick Kyrgios (Australia) – 18 lat
nick kyrgios ashleigh barty casey dellaqcua

Nick Kyrgios w towarzystwie Ashleigh Barty i Casey Dellacquy
Foto: heraldsun.com.au

Tego Australijczyka znamy bardzo dobrze. Nie tylko dlatego, że media dawno zwietrzyły w nim talent, ale i ponieważ sami mogliśmy go zobaczyć ubiegłej jesieni w meczu Pucharu Davisa.

Kyrgios reprezentuje Australię, chociaż w jego żyłach płynie też grecka i malezyjska krew.

Jego największe juniorskie sukcesy to wygrany singlowy Australian Open i deblowy Roland Garros oraz Wimbledon. Jako senior, ma na koncie wygrane challengery w Sydney i Sarasocie. Wygrywał też rundy w Australian Open i Roland Garros.

Nick Kyrgios prezentuje ofensywny tenis poparty dużym serwem, czasem jest zbyt optymistyczny czy gorzej ustawiony, ale zapowiada się na dobrego gracza.
#255 – Pedja Krstin (Serbia) – 19 lat
pedja krstin novak djoković

Pedja Krstin i Novak Djoković
Foto: kurir-info.rs

Serbowie chyba mogą być spokojni o tenisową przyszłość po erze Novaka Djokovicia. W czołowej 600-tce ATP znalazło aż czterech serbskich nastolatków (również: Laslo Djere, Nikola Milojević, Miki Janković). Kraj z Bałkanów najlepiej wypada w klasyfikacji drużynowej.

W tym roku Pedja Krstin zwyciężył w trzech futuresach a także awansował do głównego turnieju w Zagrzebiu (w eliminacjach pokonał Marcosa Baghdatisa, Gianluigiego Quinziego i Martina Fischera, przegrał w 1. rundzie z Lajoviciem).

Krstin był niezłym juniorem, ale nie należał do ścisłej czołówki. Szybko przerzucił się na turnieje profesjonalne i wyprzedził w rankingu wielu tych, którzy go bili w rozgrywkach dla chłopców. Obecnie ma na koncie 5 tytułów ITF futures i do tego 4 finały tych rozgrywek.
#271 – Borna Corić (Chorwacja) – 17 lat
borna corić ana konjuh

Borna Corić i Ana Konjuh
Foto: ITF

Kolejny spośród tych, których w Polsce akurat przedstawiać nie trzeba. Chorwacka krew, brytyjskie tenisowe wychowanie, styl na korcie a’la mały Nole.

Zanim powiemy, że jego kariera do tego etapu rozwija się tak modelowo, że to przyszły numer jeden, pamiętajmy, że przed nim jeszcze konieczność szukania punktów w challengerach przeciw doświadczonym grajkom oraz konieczność przebijania się przez eliminacje (choć na pewno dostanie swoją pulę dzikich kart – tak samo jak Kyrgios).

W ubiegłym sezonie świetnie sobie radził w juniorskich szlemach: wygrał US Open, osiągnął półfinały Australian Open i Roland Garros oraz ćwierćfinał Wimbledonu. W ITFach ma dotychczas 5 tytułów i 1 finał.
#292 – Kyle Edmund (Wielka Brytania) – 19 lat
kyle edmund

Kyle Edmund
Foto: BBC

To właśnie jego pokonał Jerzy Janowicz w pierwszej rundzie Wimbledonu. Edmund znany jest też z polskich kortów – występował rok temu na futuresach w Bydgoszczy i Poznaniu. Tytułów tam nie zdobył, ale w swojej karierze wygrał już 5 futuresów i doszedł do 2 finałów. Ponadto w Eastbourne pokonał Kenny’ego De Scheppera.

Aktualnie jest poddawany testowi ile dzikich kart do dużych turniejów jest w stanie otrzymać młody zawodnik. To są akurat tzw. „problemy pierwszego świata”, tj. z reguły w najmniejszym stopniu dotyczą młodych i zdolnych Polaków, przeważnie stają się udziałem graczy z krajów anglosaskich lub będących pod opieką tamtejszych agencji. W tym roku Edmund zaliczył już Chennai, Marsylię i Miami.

Jego największe juniorskie sukcesy to deblowe wygrane US Open i Roland Garros oraz singlowe półfinały US Open i Wimbledonu.

Z ostatniej chwili – Greg Rusedski został właśnie trenerem Kyle’a Edmunda.
#300 – Thiago Monteiro (Brazylia) – 19 lat
thiago monteiro

Thiago Monteiro
Foto: gazetaesportiva.net

Najwyżej klasyfikowany nastolatek z Ameryki Południowej. Ten leworęczny młodzian z akademii Larriego Passosa (byłego trenera Gustavo Kuertena) również zawitał do Polski. Rok temu startował w poznańskim challengerze i pokonał tam Piotra Gadomskiego.

Osiągnął cztery ćwierćfinały challengerów, wygrał 4 futuresy i zagrał dodatkowo w 3 finałach ITF. Jego problemem jest regularność i, jak zapewne w przypadku wszystkich tenisistów z Ameryki Południowej, pieniądze.
#340 – Gianluigi Quinzi (Włochy) – 18 lat
gianluigi quinzi

Gianluigi Quinzi
Foto: ubitennis.com

Wokół tego młodego człowieka było sporo medialnego zamieszania, głównie za sprawą włoskojęzycznych mediów. Przed Quinzim jeszcze dużo pracy, bo ani jego warunki fizyczne, ani siła strzału, raczej nie predystynują go do wielkich sukcesów (jak na moje oko). Potrzeba hektolitrów potu wylanych na treningu. Gianluigi chyba o tym wie i kilka tygodni temu zmienił trenerów.

W zeszłym roku łączył występy seniorskie z juniorskim. Najbardziej trzeba go pochwalić za wygrany Wimbledon w kategorii chłopców (już w 2012r. grał półfinał) oraz ćwierćfinały Australian Open, Roland Garros i US Open.

Jako senior, osiągnął półfinał challengera w ekwadorskim Guayaquil i ćwierćfinał challengera w Porto Alegre. Wygrał jednego futuresa i osiągnął trzy finały.
#360 – Adam Pavlasek (Czechy) – 19 lat
adam pavlasek

Adam Pavlasek
Foto: Nathii Gawrońska, Legnica 2012, Tenis Love

Może to Jiri Vesely odnosi większe sukcesy spośród młodych Czechów, ale za to Pavlasek jest bohaterem tamtejszej prasy jako były chłopak Petry Kvitovej. Możliwe, że to właśnie sercowe zawirowania lekko zahamowały jego karierę.

Juniorskie występy zakończył w najlepszym momencie: po półfinałach Australian Open i Roland Garros (w obu imprezach osiągnął finały deblowe). Rzucił się w wir futuresów – między innymi u nas w kraju – jak na czeskiego sąsiada przystało. Z Olsztyna wyjechał z tytułem – jednym z pięciu wygranych w imprezach ITF.
#374 – Hyeon Chung (Korea) – 17 lat
hyeon chung

Hyeon Chung
Foto: Korea Tennis Association

Bez wielkich medialnych afiszy Koreańczyk w okularach robi swoje. Pokazał się szerszej publiczności w ubiegłorocznym Wimbledonie chłopców, gdzie po drodze do finału pokonał Kyrgiosa i Coricia. Wystąpił też w ćwierćfinale Australian Open.

Jako senior, wygrał 3 futuresy i zagrał 2 finały.
#382 – Yoshihito Nishioka (Japonia) – 18 lat
yoshihito nishioka

Yoshihito Nishioka
Foto: zimbio.com

Drobny Japończyk trapiony kontuzjami i trenujący na Florydzie? Być może to następca Kei Nishikoriego. Leworęczny Nishioka zagrał w ćwierćfinale challengera w Rimouski. W futuresach sobie radzi równie dobrze co rówieśnicy – ma na koncie 4 tytuły i 4 finały.

W 2011r. doszedł do półfinału juniorskiego prestiżowego Orange Bowl (przegrał z Thiemem) a w 2012 do półfinału US Open (przegrał z Peliwo).
#389 – Ramkumar Ramanathan (Indie) – 19 lat
Ramkumar Ramanathan Foto: newindianexpress.com

Ramkumar Ramanathan
Foto: newindianexpress.com

Końcówka naszej listy jest mocno azjatycka. Tenis jest popularnym sportem w Indiach, ale poza świetnymi deblistami i przebłyskami Somdeva Devvarmana ostatnio Hindusi nie dochowali się znanego tenisisty. Pewnie nie zmieni tego Ramanathan, ale może pokazać się w turniejach w Azji. Na razie jego największym sukcesem jest przejście eliminacji i wygrana w 1. rundzie z Devvarmanem w Chennai. Ponadto wygrał 2 futuresy i doszedł do dwóch finałów.

About the author

Archiwa