Jak wybrać dobre obuwie trekkingowe do górskiej wyprawy?

28 Views Comment Off

Buty należą do najważniejszych części ekwipunku podczas każdej górskiej wyprawy. Obuwie musi być przede wszystkim wygodne, a także dopasowane do warunków towarzyszących wędrówce. Niektóre buty lepiej sprawdzą się podczas aktywności latem, a inne zimą. Znaczenie mają także trasy, na których mają być użytkowane. Dobre buty są w stanie znacząco ułatwić wyprawy z ciężkim plecakiem. Uprzyjemniają zarówno wędrówkę po średnich górach w rodzaju Beskidów, jak i zdobywanie alpejskich czy skalistych szczytów. Odpowiednio dobrane obuwie będzie też w stanie ochronić użytkownika przed licznymi kontuzjami. Przed zakupem trekkingowej pary warto więc wziąć pod uwagę kilka czynników.

Krój obuwia

Standardowo do wspinaczki górskiej zalecane są modele sięgające nad kostkę. Przy wybieraniu konkretnego egzemplarza, warto jednak wziąć pod uwagę także rodzaj skarpet użytkowanych podczas tego typu wypraw. Obuwie turystyczne jest zazwyczaj o pół lub nawet cały rozmiar większe od standardowych butów miejskich. Mierzony model nie powinien być więc zbyt mały lub przesadnie przylegający w okolicy przodu stopy oraz śródstopia. Zbyt ścisłe dopasowanie może podczas dłuższych wycieczek doprowadzić do powstawania bolesnych pęcherzy oraz obtarć. Dobrze dobrany but trekkingowy to taki, w którym z przodu zostaje około jednego centymetra luźnego miejsca. Sprawdzić można to na przykład przesuwając stopę daleko w przód, a następnie wsuwając za piętę palec.

Komfort użytkowania

Na wygodę użytkowania obuwia wpływa także wiązanie. Po całkowitym przyciśnięciu do tyłu buta pięty i zasznurowaniu, kostka powinna być dobrze przytrzymywana. Jednocześnie nie powinno to wiązać z poczuciem dyskomfortu czy bolesnym uciskiem. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku samej stopy. W tej części ucisk powinien być wygodny i pewny, bez napierania języka na podbicie. But nie może być oczywiście zbyt duży, co bywa bardzo uciążliwe zwłaszcza w terenie kamienistym. Zbyt duży luz może wówczas zaburzać poczucie odległości od poszczególnych stopni, co grozi poślizgiem lub nawet upadkiem. Istotnym elementem obuwia tego typu są również stabilizujące haczyki. W zależności od modelu, powinny one znajdować się przy języku lub na wysokości kostki. Dzięki nim możliwe jest lepsze dopasowanie buta do nogi, a także dodatkowe zabezpieczenie zawiązanych sznurowadeł.

Materiał i waga

Warto zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonane zostały buty. Musi utrzymywać ciepło, a jednocześnie chronić przed wilgocią i chłodem z zewnątrz, co przeciwdziała przemoczeniu. Doskonale
sprawdza się na przykład skóra licowa, zamsz lub nubuk. Nie bez znaczenia pozostaje także waga obuwia zabieranego w góry. Modele lżejsze są lepszym i bardziej praktycznym rozwiązaniem w przypadku dalekich i długi wędrówek. Trekking występuje nie tylko w klasycznej odmianie górskiej, w związku z czym producenci przygotowują także warianty przystosowane do formy pośredniej, łączącej w sobie wspinaczkę oraz turystykę pieszą. Takie buty sprawdzają się nie tylko w warunkach górskich, ale również podczas użytku codziennego.

About the author

Archiwa