Układ z obręczą – początek przygody z gimnastyką artystyczną

1218 Views Comment Off

Niemal każda mała dziewczynka z podziwem i zachwytem w oczach przygląda się pokazom gimnastyki artystycznej. Zawodniczki o nienagannej fryzurze, stroju, makijażu, które z uśmiechem na ustach, niebywałym wdziękiem i gracją prezentują układ z obręczą, wstążką, skakanką, maczugami… Przedstawicielki płci żeńskiej należące do najmłodszej grupy wiekowej wprost marzą o rozpoczęciu treningów, które za kilka, kilkanaście lat pozwolą im wzbudzać zachwyt widowni. Jeśli więc Twoja pociecha śni po nocach o gimnastycznej karierze lub po prostu pragnie rozpocząć sportowe zajęcia pozalekcyjne – warto rozważyć gimnastykę artystyczną, która nie tylko kształtuje ciało, ale również pozytywnie wpływa na psychikę.

Gimnastyka artystyczna to jedna z dyscyplin sportowych, w których wykorzystuje się elementy tańca. To właśnie dzięki temu gimnastyczne widowiska tak zachwycają widownię odbierającą pokaz jako przeżycie o niepowtarzalnym, estetycznym wymiarze. Młode adeptki wyjątkowego sportu rozpoczynają przygodę z aktywnością fizyczną poznając układ z obręczą – układ, który stanowi wprowadzenie do trudniejszych zadań gimnastycznych, ale porusza widownię nie mniej, niż inne, bardziej zaawansowane pokazy.

Układ z obręczą przyciąga uwagę m.in. właśnie dzięki – jak łatwo można się domyślić – właściwie dobranej obręczy. Przyrząd ten wykonany może być z drewna lub plastiku w jednym odcieniu lub też oklejonego różnobarwnymi, dopasowanymi do stroju gimnastyczki taśmami. Średnica obręczy powinna zamykać się w przedziale od 51 do 90 centymetrów, a jej masa nie może być mniejsza niż 300 gram. W ten sposób wykonana obręcz gimnastyczna pozostaje wygodna dla samej zawodniczki, a przy tym spełnia wszelkie, niezbędne normy kwalifikujące gimnastyczki do profesjonalnych pokazów oraz konkursów.

Układ z obręczą zawierać musi m.in. okręcanie przyrządu dookoła różnych partii ciała (np. bioder, przedramion, kolan), podrzucanie go i łapanie oraz toczenie. Ze względu na konieczną obecność w pokazie konkretnych elementów, układ z obręczą komponuje doświadczony trener, który pozostaje świadom nie tylko wymogów technicznych, ale również umiejętności i możliwości swoich podopiecznych.

Układ z obręczą wykonywany jest najczęściej z towarzyszeniem muzyki, dlatego właśnie warto umuzykalniać najmłodszych, pozwalając im pląsać w takt ulubionych utworów nie tylko podczas treningów, ale również w domowym zaciszu, aby efektywnie wspomagać rozwój poczucia rytmu.

Jeśli jednak wydaje Ci się gimnastyka artystyczna umożliwia najmłodszym wyłącznie rozwój w aspekcie sprawności fizycznej, chcemy wyprowadzić Cię z błędu. Ten wyjątkowy sport łączy bowiem w sobie wiele zalet. Nie tylko wspiera rozwój układu kostno-szkieletowego, wzmacnia siłę mięśniową, koordynację, zwinność i sprawność, ale również kształtuje szereg cech związanych z osobowością. Pomaga ćwiczyć samodyscyplinę, obowiązkowość i rzetelność. Uczy pokory, posłuszeństwa i cierpliwości, a jednocześnie pokazuje istotę pracy zespołowej i współdziałania z innymi.

About the author

Archiwa