Cała prawda o odżywkach

6 Views Comment Off

Sportowcy, dla których wysiłek fizyczny jest sposobem na życie wykazują znacznie większe zapotrzebowanie na białka, tłuszcze, węglowodany, błonnik, witaminy i wodę, od przeciętnego człowieka, dla którego aktywny tryb życia odgrywa drugoplanową rolę.

Ludzie systematycznie trenujący, oprócz prawidłowej diety powinni dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych w dodatkowych porcjach. Przykładowo zapotrzebowanie na proteiny niezbędne do wzrostu i regeneracji tkanek, zwiększa się proporcjonalnie wraz z intensywnością wysiłku. W sportach wyczynowych dużą rolę odgrywają odżywki stosowane przez sportowców od lat. Witaminy i pierwiastki śladowe(mikroelementy) powinny być uzupełniane w zależności od indywidualnych potrzeb organizmu. Z całą pewnością błonnik stanowi podstawę do utrzymania prawidłowej masy ciała, gdyż odpowiedzialny jest za właściwie funkcjonujący metabolizm, ułatwiający pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej bez efektu jo-jo. Równie ważne okazują się sole mineralne wydalane wraz z potem w trakcie wzmożonego wysiłku.

Precyzyjnie skomponowane odżywki zapobiegają skurczom mięśni, nierzadko powodujących trwałe urazy i uszczerbki na zdrowiu. Różnorodność odżywek dostępnych na rynku jest wprost zaskakująca. Okazuje się, że nie tylko stymulują mięśnie do działania, ale również podwyższają efektywność treningów. Niestety odżywki powodować mogą całkiem odwrotne rezultaty, szczególnie w przypadku młodych, niedoświadczonych osób, którym wydaje się, że gotowe produkty działają prawdziwe cuda. Głównym winowajcom okazuje się brak wiedzy na temat ogólnodostępnych preparatów przeznaczonych dla sportowców. Niedoświadczenie prowadzić może do trwałego uszczerbku na zdrowiu, gdyż dodatkowe substancje odżywcze stosowane w nadmiernych porcjach jedynie obciążają organizm.

Cała prawda o odżywkach
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

About the author

Archiwa