Dieta, dieta, dieta…

17 Views Comment Off

Zdrowy styl życia wymaga zwracania większej uwagi na prawidłowe odżywianie, a jeść przecież trzeba! Specjalna dieta w życiu kulturysty, czy człowieka uprawiającego fitness, jest czymś dla niego normalnym. Taka osoba trzyma się swojej diety, nierzadko liczy kalorie, podlicza ile musi spożywać dziennie białka, ile węglowodanów i ile tłuszczy (biorąc pod wzgląd swoją wagę i cel jaki sobie założył, np. budowę masy). Nastęnie otrzymaną ilość kalorii rozdziela na wszystkie posiłki, jakie spożyje w ciągu dnia. Ich ilość i pora jedzenia mają również niebagatelne znaczenie. Taki podział jest dość trudnym zadaniem (dlatego światowe sławy kulturystyki często korzystają z pomocy osobistych trenerów często kucharzy, albo trenerów i kucharzy), a dieta jakiej zazwyczaj się trzyma jest bardzo kosztowna. Jednak dla nas – ludzi, którzy nie  mają zamiaru startować w konkursach, wystarczy to, o czym pisałem w poprzedniej  notce – wola walki, sumienność i samozaparcie. Co ważne   – tak, jak trening pobudza mięśnie do wzrostu, tak specjalna dieta sprawia, że rzeczywiście mięśnie te rosną i uzyskują pożądane przez nas kształty. Dieta kulturysty czy fitness’isty bogata jest w białka (często pochodzenia zwierzęcego – te są białkami pełnowartościowymi i zawierają całą gamę aminokwasów, których organizm sam nie może wyprodukować – nie wierzmy wegetarianom!), węglowodany (proste – szybko przyswajalne i złożone – wolno przyswajalne), tłuszcze, witaminy i mikroelementy. Żeby zapewnić organizmowi odpowiednią ilość witamin, mikroelementów, białka, węglowodanów i tłuszczy (tych pożądanych – nienasyconych!). Kulturyści korzystają ze specjalnych odżywek i suplementów, aczkolwiek dla nas są one zbędne – chcemy zdrowo nabrać kształtu – bez żadnych polepszaczy i sztucznego wspomagania. Według niektórych ludzi dieta stanowi 85% sukcesu! Pozostałe 15%, to trening.

  1. Spożywaj od 5 do 7 posiłków dziennie (jedz częściej, ale mniejsze porcje). Spowoduje to przyspieszenie przemiany materii i zwiększy przyswajanie substancji odżywczych przez twój organizm.
  2. W cyklu ćwiczeń na siłę zachowaj następujące proporcje: Białka 30%, Węglowodany 50%, Tłuszcze 20%.
  3. W cyklu ćwiczeń na masę zachowaj następujące proporcje: Białka 25%, Węglowodany 60%, Tłuszcze 15%.
  4. W cyklu na ćwiczeń rzeźbę zachowaj następujące proporcje: Białka 45%, Węglowodany 45%, Tłuszcze 10%.
  5. Dzienna dawka białka to 2 – 3 gramy na kilogram masy ciała. Organizm nie wchłonie jednorazowo więcej niż 50 gramów białka, dlatego należy rozłożyć spożycie białka na kilka razy w ciągu dnia.
  6. Nie należy spożywać węglowodanów tuż przed snem (wzrasta poziom tkanki tłuszczowej).

Jak widzimy – wbrew pozorom nie samym białkiem człowiek żyje, a nawet nie przyswaja zbyt dużych jego ilości. Powiem więcej – nadmiar dostarczonego białka zostaje odłożony w postaci tkanki tłuszczowej! Za to węglowodany są bardzo istotne –  dostarczają niezbędnej energii wykorzystywanej podczas ćwiczeń. Jeśli chodzi o tłuszcze, to wystarczy kierować się zasadą – im mniej tym lepiej. Najlepsze dla organizmu są tłuszcze nienasycone zawarte w olejach z pierwszego tłoczenia, rybach i wielu innych produktach.

About the author

Archiwa