Suplementy cz. II – Kreatyna

197 Views Comment Off

Jej wysokość – kreatyna

Niejeden z Was, drodzy czytelnicy, zastanawiał się czym jest kreatyna. Odpowiedź łatwo znaleźć w internecie. Otóż jest to substancja organiczna, kuzynka białka, biorąca czynny udział w procesach spalania i wytwarzania energii (metabolizmu) w organizmie. Jest wytwarzana w mięśniach, a towarzyszy procesom zachodzącym w komórkach. Magazynuje energię.

Ćwiczenia z kreatyną

Obecnie kreatyna uważana jest za najlepiej przyswajalny suplement diety będący w stanie efektywnie wpływać na przyrost masy mięśniowej. Nie generuje przy tym przyrostu tkanki tłuszczowej. Z tego powodu jest to najszerzej stosowany suplement – zarówno przez profesjonalistów, jak i amatorów – wpływa na siłę i wytrzymałość sportowców. Kulturystyka byłaby zupełnie inna bez kreatyny – wszystko działoby się wolniej i mniej wydajnie.

Kreatyna stosowana z rozwagą

Jak każdy suplement, tak i kreatyna powinna być stosowana z rozwagą, najlepiej w programie treningowym, jako dodatek do zróżnicowanej diety. Być może kiedyś uda mi się zaproponować kilka rodzajów diet również z zastosowaniem kreatyny. Jeśli przyjmuje się zbyt duże dawki kreatyny bez odpowiedniego treningu, można szybko nabrać tkanki tłuszczowej.

About the author

Archiwa