Zapalenie przyczepu ścięgna achillesa – historia cz. 1

5 Views Comment Off

Zapalenie przyczepu ścięgna achillesa – historia cz. 1

Zapalenie przyczepu ścięgna Achillesa to paskudna kontuzja. Goi się bardzo długo i nie pozwala na nawet lekkie bieganie. Ja walczę z nią już miesiąc a końca nie widać 🙁

Usg ścięgna achillesa

24-08-2010 r. Próbny trening – Po tygodniu od kontuzji czułem się lepiej i postanowiłem lekko potruchtać. W połowie dystansu (4km) poczułem ból, który się nasilił. Nic nie będzie z mojego powrotu i jesiennego maratonu w Dębnie.

Kilka dni później skończyły mi się leki przeciwzapalne i ból powrócił prawie tak samo mocny jak tuż po feralnym treningu. Nawet smarowanie maścią Fastum nie dawało chwilowej ulgi. Zapisałem się jak najszybciej mogłem do ortopedy.

31-08-2010 Wizyta u ortopedy – starszy Pan po pobieżnym obejrzeniu nogi stwierdził naderwanie przyczepu ścięgna Achillesa (nic nie wspominał o kaletce ścięgna), dał upragnione tabletki i skierował na USG.

08-09-2010 USG ścięgna Achillesa – diagnoza: obrzęk dalszej części przyczepu ścięgna Achillesa lewego bez zwiększenia płynu w kaletce.

Usg ścięgna achillesa 2

09-09-2010 Kolejna wizyta u Ortopedy – po raz pierwszy spotkałem uśmiechniętego i komunikatywnego ortopedę. Mimo tego, że bardzo zniechęcał mnie do biegania maratonów bardzo miło mi się rozmawiało. Wspominał makabryczne doświadczenia z obstawiania takich imprez, gdzie ludzie mdleli i umierali na jego oczach. Twierdził, że spustoszenia wywołane przez uprawianie takiego sportu są potężne. Wspominał, że miał okazję konsultować mistrzynię polski w maratonie. Niestety nie był w stanie przypomnieć sobie imienia i nazwiska (sprawdziłem aktualną mistrzynią jest Edyta Lewandowska). Ilość urazów i zniszczeń organizmu jest potworna mimo używania bardzo drogiego sprzętu. Próbował zachęcić mnie do sportu mniej obciążającego organizm – pływania, roweru. Wracając do kontuzji – stwierdził, że wygląda to na długotrwałe przeciążenie ścięgna treningiem.

Zalecenia:

10 zabiegów fizykoterapii – (krioterapii i naświetlań laserem)
Przyjmowanie doustnych leków przeciwzapalnych – Dicloratio Retard 100mg
Zakaz biegania
Delikatne rozciąganie ścięgna Achillesa
Smarowanie ścięgna maścią przeciwbólową i przeciwzapalną
Okładanie na wieczór lodem (około 15minut)
Noszenie podpiętka w butach celem odciążenia ścięgna.

Jeśli leczenie będzie przebiegać w dotychczasowym tempie to rozpoczęcie przygotowań do sezonu w listopadzie może być zagrożone.

Zapalenie przyczepu ścięgna achillesa – historia cz. 1
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

About the author

Archiwa