141% normy czyli badanie EKG wysiłkowe dla biegaczy

15 Views Comment Off

141% normy czyli badanie EKG wysiłkowe dla biegaczy

Przed półmaratonem zdecydowałem się na badanie wysiłkowe EKG. Na moją prośbę kardiolog skierował mnie na taki sprawdzian.

Ciśnienie zostało mi podniesione już na początku. Bynajmniej nie wysiłkiem jaki mi zaaplikowano. Korzystam z prywatnej służby zdrowia – mam wykupiony abonament przez pracodawcę w Centrum Medycznym LIM. Wszystkie skierowania są rejestrowane w systemie i dzięki temu nie muszę nosić sterty papierków ze sobą – jedynie kartę lub dowód osobisty. Tym razem udałem się do placówki Promedis i wkroczyłem do innego znanego z państwowej służby zdrowia świata.

iqstress_mdg_treadmill-l

Pani na recepcji słysząc, że nie mam ze sobą papierka więc nie może być przeprowadzone badanie. Próbowałem wyjaśniać, że skierowanie jest w systemie który obejmuje całą grupę LuxMed, ale to nie pomogło. Skierowanie musiało być. To badanie zagrażające życiu i lekarz musi się osobiście podpisać i koniec, Zdenerwowany zacząłem wydzwaniać na infolinię. Całe szczęście lekarz widząc mnie i mój wiek – zgodził się je wykonać bez papierka.

Po wejściu zostałem pouczony na temat badania. Przebrałem się w strój sportowy i zostały mi założone elektrody na klatkę piersiową oraz kołnierz do mierzenia ciśnienia krwi. Ciśnienie nie wróciło już do normy zacząłem od 160/100(!)
Wysiłkowe EKG

Na wstępie chciałbym wyjaśnić, że nie jestem ekspertem w tej dziedzinie – pisałem ją na podstawie wiedzy dostępnej w Internecie.

Musimy mieć świadomość, że wysiłkowe badanie EKG nie służy ocenie wydolności sportowców. Jest ono stosowane w diagnostyce nieprawidłowości pracy serca jak i diagnozie choroby niedokrwiennej serca.
Przygotowanie

Aby właściwie przygotować się do badania należy:

spożyć lekki posiłek 2–3 godziny przed badaniem,
nie pić kawy, mocnej herbaty ani palić tytoniu w dniu badania,
unikać większego wysiłku na co najmniej 12 godzin przed badaniem
zabrać ze sobą strój sportowy

Badanie

Badanie polega na zwiększaniu zapotrzebowania organizmu na tlen poprzez poddawanie pacjenta coraz większemu wysiłkowi fizycznemu. W zależności od posiadanego przez gabinet wyposażenia może się ono odbywać na bieżni lub rowerze stacjonarnym. Podczas badania monitorowane jest EKG oraz ciśnienie krwi. W zależności od spodziewanej tolerancji wysiłku badanie przeprowadza się wg kilku protokołów. U mnie zostało ono przeprowadzone wg. Protokołu Bruce’a:
stopień czas fazy (min) prędkość V (mph) prędkość V (km/h) Nachylenie I (%) VO2 (ml/ min-1/kg-1) MET
Protokół Bruce’a1 3 1,7 2,7 10,0 16,3 4,6
2 3 2,5 4,0 12,0 24,7 7,1
3 3 3,4 5,5 14,0 35,6 10,2
4 3 4,2 6,8 16,0 47,2 13,5
5 3 5,0 8,0 18,0 60,3 17,2
6 3 5,5 8,8 20,0 71,3 20,4

gdzie MET – równoważnik metaboliczny (1 MET odpowiada zużyciu 02 w spoczynku i wynosi 3,5 ml 02/kg masy ciała/min, lub 1 kcal/kg/godz lub 4,184 kJ/kg/godz.)

W tym protokole badania występuje słaba korelacja mocy z VO2. Więc do tych wyników należy podchodzić z rezerwą.
Kryteria zakończenia badania

Badanie wykonuje się do osiągnięcia tętna submaksymalnego czyli do 85% tętna maksymalnego. Może być ono zakończone z innych przyczyn.

prośba pacjenta przerwanie badania
wzrost wartości ciśnienia skurczowego > 230 mm Hg i/lub rozkurczowego > 120 mm Hg;
spadek wartości ciśnienia skurczowego >10 mm Hg w stosunku do ciśnienia przy poprzednim
obciążeniu;
zawroty głowy
inne nieprawidłowości stwierdzone przez lekarza na podstawie zapisu EKG.

Źródła:

http://pl.wikipedia.org/wiki/EKG_wysi%C5%82kowe

http://pl.wikipedia.org/wiki/MET_%28biochemia%29

http://www.fizjoterapeutom.pl/file.php?id=62
Moje badanie

Skoro już napisałem wiele na temat metodyki przejdźmy do mojego testu.

Pierwsze trzy poziomy były dla mnie przyjemnym spacerkiem. Wymienialiśmy z lekarzem nasze doświadczenia ze sportem opowiadałem, gdzie i ile biegam. Jednym słowem sielanka. Podwyższanie poziomu wysiłku było dla mnie wręcz niezauważalne.

Dopiero za 4 poziomem (szybki marsz) odeszła mi ochota na rozmowę, oddech i bicie serca znacznie przyspieszyło. Zastanawiałem się czy to już na tym etapie osiągnę właściwe tętno. Czas mijał, pielęgniarka zmierzyła mi kolejny raz ciśnienie i nastąpiła zmiana poziomu. Tym razem byłem zmuszony do biegu, mocno łapałem oddech, ale może kolejny raz przeskoczę próg?

Po chwili lekarz ogłosił koniec badania – osiągnąłem właściwe tętno (174). Wytrzymałem 13 minut i 29 sekund badania czyli poziom 14,9 MET. Po 5 minutach przerwy moje ciśnienie i tętno wróciło do normy.

Wytarłem się przyniesionym ręcznikiem i przebrałem się. Lekarz powiedział, że osiągnąłem wynik przekraczający normę wiekową o 41%. Co ciekawe, podobną wydolność mają nasi ligowi piłkarze(!). Dodatkową nagrodą było zdanie z opisu – wysoka wydolność ogólna 🙂

About the author

Archiwa